poniedziałek, 6 lutego 2012

sos dla skóry problemowej zimą - porad cz. 2

Dziś następna część porad o tym, jak dbać zimą o skórę z problemami. Mam nadzieję, że ten post okaże się choć trochę przydatny...

we-dwoje.pl

Skórze szkodzi mróz, wiatr, suche powietrze oraz nagłe zmiany temperatury... Słabsza kondycja skóry sprawia, że procesy chorobotwórcze ulegają zaostrzeniu...
Zimowe warunki są szczególnie niekorzystne dla osób z atopowym zapaleniem skóry i trądzikiem różowatym.

Atopowe zapalenie skóry - AZS - to choroba o podłożu alergicznym. Zmiany - łuszcząca się skóra, wysypka i rumień - występują głównie na twarzy, szyi, w okolicach łokci, nadgarstków, kolan. W okresie zaostrzenia objawów są suche, nieestetyczne i bardzo swędzą...

Oprócz zimna, wiatru i suchego powietrza stan skóry zimą pogarszają ciepłe szaliki i swetry a także infekcje wirusowe, jak przeziębienia i grypa. Zwiększają one bowiem wydzielanie białek zwanych cytokinami, kóre inicjują procesy zapalne.

Atopowa skóra oprócz leków wymaga szczególnej pielęgnacji. Konieczna jest co dzień 15-minutowa kapiel w temp. 36-37*C z dodatkiem środków natłuszczających np. Balneum, Mustela, Topialyse. Po wyjściu z wannytrzeba delikatnie osuszyć skórę i po 2-5 minutach nałożyć emolient - preparat trwale nawilżający.

Należy unikać zbyt chłodnych i gorących pomieszczeń, wilgoci, gwałtownych zmian temperatury, gorących posiłków. Przed owinięciem szyi wełnianym szalikiem trzeba osłonić ją bawełnianą apaszką lub golfem. Pod gruby sweter włożyć bawełnianą bieliznę. Na twarz nałożyć tłusty krem do atopowej skóry.

ofeminin.pl
Trądzik różowaty to przewlekła choroba naczyń krwionośnych twarzy. Objawia się silnym zaczerwienieniem nosa, policzków, podbródka i środkowej części czoła. Rumień jest pobudzany przez słońce, zmiany temperatur, wiatr, mróz, alkohol, emocje. Trwa od kilku minut do kilku godzin. Później utrzymuje się stale. Powierzchnia skóry staje się nierówna, swędzi. Widać na niej czerwone grudki i krostki z ropnymi naciekami.

By nie zaostrzyć rumienia, przed wyjściem na dwór trzeba nakładać na twarz dobrany przez dermatologa krem o działaniu przeciwzapalnym, bez konserwantów i środków zapachowych. Można wypróbować dermokosmetyki - Antirougeurs, Bepanthen, Lipobazę.

Twarz należy myć letnią wodą i żelem myjącym. Chronić ją podkładem. Unikać nagłych zmian temperatur - ułatwi to przykręcenie kaloryferów. Wystrzegać się gorących napojów, alkoholu, potraw z pieprzem, octem, chili ponieważ zaostrzają rumień.

W diecie trzeba uwzględniać produkty, które zawierają wzmacniające skórę witaminy: A (produkty mleczne, zielone i żółte warzywa, pomarańcze i inne żółte owoce, mięso), C (cytrusy, natka pietruszki, czarna porzeczka, kiszone ogórki i kapusta, brokuły, melon), PP (drób, nasiona słonecznika i dyni, orzechy, gruboziarniste produkty zbożowe), B2 (produkty mleczne, zielonolistne warzywa, ciemne mięso, drób, gruboziarniste produkty zbożowe) a także mikroelementy - cynk (jogurt, befsztyk, wątroba kiełki, pokarmy zbożowe) i kwasy tłuszczowe (ryby, olej lniany).



źródło: CdC

7 komentarzy:

  1. ja zimną borykam się z przesuszeniem, ale na razie dobrze udaje mi się temu zapobiegać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja twarz też jest przesuszona. Dobre nawilżanie to podstawa pielęgnacji skóry zimą.

    OdpowiedzUsuń
  3. postaram się o taki post :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. http://allegro.pl/beauty-blending-gabeczka-blender-do-makijazu-hit-i2086550249.html

    aukcja na któej kupiłam jajo :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Zimą borykam się tylko z przesuszeniem skóry.

    OdpowiedzUsuń
  6. ja walczę zimą z rumieniem ;/

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja przez moją skórę naczyniową mam problem właśnie z rumieniem. Skóra sucha jak wiór. Szczególnie na dłoniach. Pojawiają się odmroziny i podrażnienia. :/
    Chcę już wiosny!

    OdpowiedzUsuń

KOMENTUJ. NIE OBRAŻAJ!
Nie toleruję agresji, chamstwa i wulgaryzmów!
Komentarze o takim charakterze będą usuwane.

Website Translator

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...