poniedziałek, 8 października 2018

O historii inaczej! A. Kaszuba-Dębska "Poczet królowych polskich" oraz M. Rusinek "Jaki znak Twój?"

Hej Kochani!
Przyznam szczerze, że średnio podchodzą mi książki historyczne. W takich książkach wiele jest dat, wątków, osób, więc trzeba  naprawdę mocno skupić się, aby zapamiętać wszystko co ważne. Przyznam, że czasem przychodzi mi to z trudem :) Ostatnio do mojej biblioteczki trafiły dwie pozycje, które pochłonęłam na raz! I były to książki historyczne, ale tak ciekawie napisane, że wciągnęły mnie totalnie. Zapraszam na recenzję!

Pierwsza pozycja to "Poczet królowych polskich" Anny Kaszuba-Dębska. Od razu, po zobaczeniu tej okładki, wiedziałam że nie będzie to typowa historyczna książka. W każdej księgarni dostaniemy książki o królach Polski różnych autorów, ale żadnej o królowych. A wiemy przecież, że nieoficjalnie często pełniły one ważniejsze role w państwie. Tak to już jest z tymi kobitkami :) W książce przeczytamy o losach 25 królowych począwszy od Rzepichy i Dobrawy Przemyślidki (Xw.), kończąc na historii Katarzyny Opalińskiej i Marii Józefie (XVIIIw.).
Historia każdej królowej opisana jest krótko, ale niezwykle ciekawie. Każda historia opowiadana jest osobiście przez królową a język jest bardzo ciekawy, lekki i dowcipny. Książkę czyta się z wielkim zaciekawieniem a każda opowieść okraszona jest pięknymi i kolorowymi portretami. 
Jest to zupełnie nowe spojrzenie na historię państwa polskiego, które mówi nam, że polskie królowe nie były tylko żonami królów. One były ambitne, odważne i niezwykle waleczne. Założę się, że nie znałeś historii od tej strony!
Po okładce można sądzić, iż jest to książka dla dzieci. I w sumie trochę starsze dzieciaki powinny zapoznać się z tą pozycją.
 
"Kto Ty jesteś?
- Polak mały.
Jaki znak Twój?
- Orzeł Biały..."

Ten wiersz zna każdy mały Polak. A Michał Rusinek próbuje odpowiedzieć na te pytania na nowo! Tak powstała książka "Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości." Książka ta wywraca do góry nogami dawny kanon małego patrioty i sprawia, że te dawne wielkie słowa stają się bliskie i zrozumiałe. 
Zanim przejdziemy do wierszy, na początku znajdziemy wstęp,  w którym autor tłumaczy jak świat zmienił się a do jego opisu potrzeba nam czegoś nowego. Nie tyle nowych słów, co spojrzenia z innej perspektywy. Autor próbuje znaleźć nowe odpowiedzi na stare pytania a pomagają mu w tym piękne ilustracje Joanny Rusinek. Moim zdaniem każde dziecko powinno zapoznać się z tą pozycją! Ja mam w domu drugoklasistkę i te wiersze przed 11 listopada przydadzą się jak najbardziej. Sama mam plan podrzucić ją Pani Polonistce :)
Obie pozycje do kupienia w księgarni internetowej znak.com.pl
Pozdrawiam :*

4 komentarze:

KOMENTUJ. NIE OBRAŻAJ!
Nie toleruję agresji, chamstwa i wulgaryzmów!
Komentarze o takim charakterze będą usuwane.

Na zadane pytanie odpowiem w tym samy poście oraz u Ciebie na blogu :)

Website Translator

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...