piątek, 13 stycznia 2012

Porad cz.1 - pielęgnacja obuwia zimą

 Witam!
Dziś post troszkę inny od pozostałych. Postanowiłam wprowadzić do mojego bloga trochę odmiany. Dlatego co jakiś czas będę zamieszczała  wpisy z użytecznymi poradami.

Dziś opisuję pielęgnację obuwia podczas zimy. Zdecydowałam się na taki temat ponieważ zauważyłam, że spora część osób nie wie, jak powinna taka pielęgnacja wyglądać prawidłowo.

zestaw do pielęgnacji obuwia altera.pl

Pielęgnacja obuwia powinna składać się z czterech etapów:
- czyszczenie,
- suszenie,
- konserwacja,
- higiena.


Czyszczenie: najlepiej czyścić buty od razu po przyjściu do domu. Buty z gładkiej skóry i lakierowane przecieramy wilgotną ściereczką. Zacieki z soli znikną, jeśli przemyjemy obuwie ciepłą wodą z dodatkiem detergentu (kilka kropli) lub octu (w proporcji 1:1). Obuwie z nubuku i zamszu czyścimy, używając gumowej lub stalowej szczoteczki. Dobrze jest uprzednio spryskać buty specjalnym preparatem ułatwiającym usuwanie brudu.
szczotka do butów e-timberland.pl
profesjonalna szczotka do czyszczenia obuwia farbus.pl


szczotka do czyszczenia obuwia z nubuku clarks24.pl

Suszenie: Obuwie chłonie nie tylko zewnętrzną wilgoć, ale i pot. Dlatego nie powinno się nosić codziennie tych samych butów - potrzebują doby, by odparować. Przemoczonych kozaków nie suszymy w pobliżu grzejników, bo wysychająca zbyt szybko skóra traci na elastyczności i może zacząć pękać. Bezpieczniej jest włożyć do nich zwinięte w kule gazety i zmieniać, aż będą suche.


Konserwacja: Oczyszczone i wysuszone obuwie trzeba zapastować lub zaimpregnować. Buty z gładkiej skóry zabezpieczamy pastą lub kremem zawierającym wosk. Dzięki temu będą mniej narażone na wnikanie soli, którą są posypywane ulice. Pamiętajmy, aby pastę nanosić szczoteczką o miękkim włosiu.  Nadmiar pasty usuwamy po kilkunastu minutach ręcznikiem papierowym i polerujemy obuwie flanelką - każdy but pucujemy kwadrans! Kozaki z lakierowanej skóry przecieramy szmatką zwilżoną oliwą. Buty z nubuku i zamszu zabezpieczamy bezbarwnym preparatem.

szczotka polerska hurtszewski.com

Higiena: Niemiła woń zniknie, jeśli wystawimy buty na mróz. Możemy też włożyć do nich to, co mamy w domu zawsze pod ręką - torebki zwykłej herbaty, która skutecznie pochłonie brzydkie zapachy.


Tak wypielęgnowane buty, z pewnością w dobrym stanie przetrwają do wiosny!!!


Przypominam o moim rozdaniu - więcej info TUTAJ!

4 komentarze:

 1. notka w sam raz dla mnie, teraz już wiem jak zadbać o swoje nowe kozaczki:)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja tam zauważyłam, że ludzie w ogóle nie czyszczą butów! :O

  OdpowiedzUsuń
 3. ja raczej nie dbam o swoje buty . Ale to niedobrze ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. szukam gumowej szczotki do zamszu :) mam boskie botki z fioletowego zamszu i teraz mi sie bardzo wybrudziły

  OdpowiedzUsuń

KOMENTUJ. NIE OBRAŻAJ!
Nie toleruję agresji, chamstwa i wulgaryzmów!
Komentarze o takim charakterze będą usuwane.

Na zadane pytanie odpowiem w tym samy poście oraz u Ciebie na blogu :)

Website Translator

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...